Domaçno nasıl yapılır?Efendim rakı her meyveden yapılır... ama tercihen daha şekerli meyveler tercih edilmelidir. Çünkü bu meyveler, etil alkol fermantasyonunda daha çok alkol üretilmesine neden olmaktadır...

Toplanan meyveler fıçı adı verilen ve hava almayacak kaplara konur. Çekirdekleri ayıklanırsa daha güel olur ama ayıklanması şart değildir.
Kazanda meyveler çürümeye brakılır ve zaman zaman, takriben 2-3 günde bir açılarak karıştırılır (bu sayede oksijen girmesi sağlanır). Karıştırma işleminden sonra güzelce kapatılmalıdır, çünkü bu ortam bakterilerin fermantasyon yapması için daha elverişlidir.
20-25 gün kadar sonra meyveler tam anlamı ile bulamaç haline gelmiştir. Bu vakkitten sonra kazan adı verilen en yıkarda resmi görünen yere götürülür. Bulamaç haline gelmiş meyve karışımı kazana dökülerek akttan yavaş yavaş ısıtılır...

Alkolun kaynama noktası 60-65 derecedir. Yani ilk olarak alkol buharlaşmaya başlayacaktır. buharlaşan alkol yoğunlaşrırılarak bir kapta toplanır... Bu olaya kimyada ayrımsal damıtma denmektedir.

Kaynama devam ettikçe su da buharlaşmaya başlayacaktır. dolayısı ile ilk yoğunlaşan buhardaki alkol oranı en yüksektir. Daha sonra verim azalmaya başlar... Keyfi olarak kaç derecelik rakı üretilmek istenirse o zamana kadar kaynama yapılır.

35 derecenin altına Patok denmektedir.. Ve genelde düğünlerde bunu vatandaşa rakı diye kakalamaktadırlar

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !